متخصص گوش حلق بینی / جراح پلاستیک بینی و صورت

عمل پلک

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) یا  Blepharoplasty:

عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یکی از شایع ترین اعمال جراحی زیبای صورت است.از نظر زیبایی‌شناسی، چشم‌ها وبینی که در مرکز صورت است  مهم‌ترین بخش صورت هستند.. از سوی دیگر ، چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از قسمت های دیگر بدن علایم پیری را نشان می‌دهند وبا افتادگی پوست پلک، چهره پیر به نظر می رسد. درعمل جراحی پلاستیک پلک‌ها یا بلفاروپلاستی ، پُف پلک‌ها و پوست اضافی آنها برداشته می شود و با اصلاح افتادگی پلک ،چهره جوانتر می شود. اصلاح افتادگی نوک بینی هم که درعمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی انجام می شود تاثیر زیادی در جوانسازی صورت دارد.

درعمل جراحي زيبايي پلک بالا برش درست روي چين طبيعي پلک داده مي شود به همین خاطر احتمال اينکه بعد از جراحي زيبايي پلک چشم ،جاي برش روي پلک ها  بماند، کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زير پوستي در صورت لزوم مقداری چربي نيز برداشته شده و محل برش با نخ بسيار ظریف بخیه مي شود.

 

عمل جراحی زیبای پلک را می توان با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.

نکات مهم قبل از عمل افتادگی پلک :

 1_ از دو هفته قبل از عمل از داروهای مسکن مثل آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام ومفنامیک اسید استفاده نکنید و اگر به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید.

2_ قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرایش صورت خود را کاملا پاک نمایید.

مراقبت های پس از عمل جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی :

1_ در پایان جراحی محل برش و بخیه ها با پماد چرب می شود و به پانسمان و بسته شدن چشم نیازی نیست.

2_ پس از آن که اثر داروی بی حسی از بین رفت ممکن است احساس کنید که پلک ها کمی تحت کشش و دردناک هستند.این حالت معمولا خفیف است و بامصرف مسکن های معمولی بر طرف می شود.

در صورت ایجاد هر گونه درد شدید یا کاهش دید حتما به پزشک اطلاع دهید.

3_ پس از عمل زیبایی پلک 24 تا 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید (برای خوابیدن چند بالش زیر سرتان بگذارید) این اقدامات برای کنترل ورم و کبودی محل عمل، کمک کننده است. مقدار تورم و کبودی محل عمل در افراد مختلف متفاوت است.معمولا ورم و کبودی پس از چند روز به حداکثر می رسد و طی 2 تا 4 هفته بر طرف می گردد.

4_بعد از جراحی بلفاروپلاستی تا 48 ساعت اول بیشتر استراحت کنید و تا مدت یک هفته ازفعالیت های سنگین بپرهیزید.

5_ تا 48 ساعت بعد از عمل جراحی افتادگی پلک استحمام نکنید.

6_خروج مقداری خونابه از بین بخیه های محل عمل جراحی پلک ، طبیعی است وبا گاز تمیزبه آرامی می توانید ان را خشک کنید.درصورت بروز احتمالی خونریزی با گاز تمیز به مدت 10 دقیقه آرام روی محل عمل پلک فشار دهید وبعد کمپرس یخ بگذارید.

7_بخیه ها معمولا 5تا7 روز پس از عمل کشیده می شوند  .