متخصص گوش حلق بینی / جراح پلاستیک بینی و صورت

جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی "Rhinoplasty "عملی است که در طی آن با ایجاد تغییر بر روی غضروف و استخوان بینی شکل ظاهری بینی تغییر می کند ونواقصی مثل قوز بینی ، افتادگی نوک بینی و پهنی یا کجی ظاهری بینی برطرف می شود وبا جراحی زیبایی بینی می توان شک ظاهری بینی را به حالت ایده آل نزدیک کرد. از آن جا که بینی در مرکز صورت است، عمل جراحی زیبایی بینی باعث تغییر نسبتا زیادی در زیبایی صورت وافزایش اعتماد به نفس (self esteem (افراد میشود.

عمل بینی "جراحی زیبایی بینی" وتاثیرآن بر روی ظاهرصورت وسلامتی افراد و فواید طبی آن

 

عمل بینی" جراحی زیبایی بینی "یا رینوپلاستی ((Rhinoplsty عملی است که در طی آن با ایجاد تغییر بر روی غضروف و استخوان بینی شکل ظاهری بینی تغییر می کند ونواقصی مثل قوز بینی ، افتادگی نوک بینی و پهنی  یا کجی ظاهری با جراحی بینی برطرف می شود .از آن جا که بینی در مرکز صورت است، عمل زیبایی بینی باعث تغییر نسبتا زیادی در زیبایی صورت وافزایش اعتماد به نفس افراد میشود.لذا جراحی پلاستیک بینی یکی از شایعترین های جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک صورت است.  

در صورت انجام عمل زیبایی بینی به همراه عمل انحراف بینی" که اصطلاحا سپتورینوپلاستی) ( septorhinoplastyنامیده می شود" باشد کجی و انحراف تیغه بینی از داخل نیز برطرف میشود وانسداد تنفسی و گرفتگی بینی ناشی ازانحراف سپتوم اصلاح می شود.دربعضی مواردی که تیغه بینی از داخل انحراف شدید دارد رفع مشکل تنفسی بینی با عمل سپتوپلاستی (اصلاح انحراف تیغه بینی به تنهایی بدون( عمل زیبایی بینی ) امکان پذیر نبوده ، و عمل زیبایی بینی به همراه ان باید انجام شود،چون درعمل سپتورینو پلاستی ساختار اسکلت غضروفی و استخوانی بینی کامل باز می شود و کجی داخلی تیغه بینی را بیشتر می توان اصلاح کرد. 

ممکن است گرفتگی راه تنفس بینی ناشی از انسداد دریچه های بینی باشد. در طی عمل زیبایی بینی این امکان وجود دارد که تنگی دریچه های بینی هم اصلاح شود که اصطلاحا ولووپلاستی((valvuplastyنامیده می شود.

گرفتگی بینی و انسداد راه تنفس بینی باعث کاهش اشباع اکسیژن خون شریانی می شود واین مساله در درازمدت باعث فشار بر قلب وریه و نارسایی قلبی تنفسی می شود لذا به بیمارانی که انحراف تیغه بینی و گرفتگی بینی دارند توصیه می شود که زودتر قبل از ایجاد عوارض ،نسبت به اصلاح ان وعمل بینی اقدام کنند.

سایرفواید عمل سپتورینوپلاستی که در بعضی بیماران ممکن است ایجاد شود :

_رفع مشکلاتی مانند آپنه خواب (قطع تنفس حین خواب) و خروپف

_برقرارکردن توازن و هماهنگی با سایر اعضای صورت

_رفع ترشحات و خلط ته حلق(PND(مخصوصا در بیمارانی که انحراف شدید تیغه بینی دارند

_رفع سردردهای ناشی از انحراف شدید سپتوم (تیغه بینی)

نکته : تعداد زیادی از بیمارانی که با شکایت از مشکل سینوزیت مراجعه میکنند در واقع اصلا سینوزیت ندارند و مشکلات سردرد و ترشحات پشت حلق آن ها درواقع  ناشی از انحراف شدید سپتوم (تیغه بینی )

است که در طی عمل سپتو رینو پلاستی می توان آن را اصلاح کرد.

نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی و ارتباط آن با فرم اولیه بینی :

در یک تقسیم بندی کلی،دو نوع بینی استخوانی وبینی گوشتی داریم.در بینی گوشتی پوست بینی ضخیم تر از حد معمول است. بینی های گوشتی با عمل جراحی زیایی بینی، نسبت به قبل عمل خوش فرم ترمیشوند اما نسبت به بینی های استخوانی کمتر باریک می شوند ودر نمای روبرو بعد از عمل(نسبت به بینی های استخوانی ) پهن تر به نظر می رسند.

========

تشخیص این که کدام بینی گوشتی است با معاینه وتوسط یک جراح بینی خوب مشخص می شود.یک بینی در ظاهر گوشتی ممکن است به نظر برسد درحالی که پهنی نوک بینی به خاطر بزرگ بودن غضروف های بینی بوده و با عمل به خوبی باریک شود.درنمونه بیمار عمل شده زیر ظاهرا بینی گوشتی است، درحالی که بیشتر غضروف های نوک بینی پهن بوده و با عمل، نوک بینی نسبتا خوب جمع شده است.

 

بهترین جراح بینی کیست ؟ برای انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی  به چه نکاتی باید توجه کرد؟

این سوالی است که به ذهن بسیاری از افراد که تصمیم به عمل پلاستیک بینی دارند میرسد.

بهترین کاراین است که برای رضایت از نتیجه عمل بینی به جراح بینی مراجعه کنید که از تجربه و علم او مطمئن هستید شما با انتخاب یک جراح بینی خوب می توانید با خیال راحت تری جراحی بینی خود را انجام دهید. نتیجه جراحی بینی و رضایت شما از عمل علاوه بر جراح بینی خوب به انتظارات شما وشناخت شما ازعمل زیبایی بینی نیزبستگی دارد.

شناخت شما ازمحدودیت های عمل زیبایی بینی و این که با عمل زیبایی بینی چه نواقصی را بهتر می توان اصلاح کرد وچه اشکالاتی کمتر اصلاح می شود در رضایت پس از عمل شما موثر است .

همان طور که گفته شد بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی کمتر باریک میشوند وبینی های استخوانی بعد از عمل قدری ظریف تر و تراشیده ترمی شوند.پس افراد با پوست ضخیم بینی باید قدری سطح توقع کمتری ازنتیجه عمل بینی داشته باشند. این نکته که ذکر شد در مورد نتیجه عمل تمام جراحانی که در تهران یا درسایر شهرستان ها مثل قزوین فعالیت دارند صدق می کند.

سعی کنید در جلسه مشاوره تمامی اهداف خود از انجام جراحی بینی را برای جراح بینی شرح دهید تا جراح امکان یا عدم امکان  ایجاد تغییرات مورد نظر شما را بیان کند .در این صورت با امکانات و محدودیت های جراحی زیبایی بینی بیشتر اشنا می شوید و درک و تصورمنطقی ترو واقعی ترنسبت به عمل بینی پیدا خواهید کرد و در نهایت رضایت شما از عمل بیشتر خواهد شد.

نکته مهم دیگر در انتخاب جراح زیبایی بینی خوب این است که جراح توجه ویژه ای به حفظ وباز سازی راه تنفس حین عمل داشته باشد که معمولا جراحان متخصص گوش وحلق و بینی از جمله دکترمجید نمازی فر تسلط خوبی بر اناتومی داخلی بینی و رفع اشکالات آن دارند.

 

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

 

جراحی بيني برای رفع اشکالات بيني است تا با عمل بینی به حالت نرمال و ايده ال نزديک شود و زیبایی بینی و صورت افزوده شود.اگر شما قصد انجام جراحی زیبایی بینی دارید ابتدا باید با مشخصات بینی طبیعی و نرمال اشنا شوید و براساس ان به اشکالات بینی خود پی ببرید انگاه خواسته های شما از جراحی پلاستیک بینی منطقی تر خواهد بود.بهترین جراح بینی در تهران یا شهرستان ها هم حین عمل باید به مشخصات بینی طبیعی دقت کند.  

مشخصات بيني نرمال وايدهال بدين صورت است:

. نوک بيني در حالت نرمال و ايده ال گرد است و پهناي نوک بيني از از قسمت بالاي نوک بيني (ناحيه قوز بيني در نماي رخ) بيشتر است .

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

. شيب پره هاي بيني به سمت بيرون است و پهناي قسمت پايين (قاعده بيني ) از ناحيه بالاي بيني بيشتر است . و در کل بيني در نماي روبرو حالت پنجي (به شکل عدد پنج فارسي) است.(شکل بالا).با جراحی بینی می توان پره های بینی راجمع کرد.

 پهناي قسمت قاعده بيني (يا فاصله گوشه پره هاي بيني از هم ) در حالت نرمال  تقريبا به اندازه پهناي عرض يک چشم وحدودا به اندازه يک پنجم پهناي عرض صورت است. 

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی   

. خطوط زيبايي بيني (dorsal esthetic line) در حالت نرمال از ناحيه گوشه داخلي ابرو شروع شده ودر حين پايين امدن  کم کم به هم نزديک مي شوند  ودر نزديک  نوک بيني دوباره از هم فاصله مي گيرند .  اين دو خط در ناحيه قوز (dorsum) بيني کمي از هم فاصله دارند و به هم نمي چسبند . يعني ناحيه مياني بيني در نماي روبرو هميشه مقداري ضخامت داشته وخيلي باريک نمي باشد. عمل بینی اگر طبیعی انجام شود استخوانهای بینی کامل به هم نمی چسبند و از هم فاصله خواهند داشت.

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

. در حالت نرمال سوراخ هاي بيني در نماي روبرو حدود 2 ميليمتر معلوم است وبه شکل زير مي باشد . در جراحی بینی طبیعی این نکته مهم است.  

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

. -سوراخ هاي بيني از نماي پايين به صورت قطره اشکي ديده مي شود وپهناي سوراخ هاي بيني درقسمت پايين کمي بيشتر از ناحيه بالاي آن است . 

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

در حالت ايده ال در نماي نيم رخ قوز بيني(dorsum) در خانم ها حدود 3 تا 4 ميلي متر پشت خطي است که ريشه بيني را به نوک بيني وصل مي کند و نوک بيني کمي جلوترا ز ناحيه قوز بيني قرار گرفته هست و ناحيه قوزبيني (dorsum) يک قوس ملايم دارد .

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

ناحيه قوز بيني در اقايان حدود 1تا 2 ميلي متر پشت اين خط است يا کاملا صاف بوده در امتداد اين خط مي باشد. در جراحی بینی اقایان باید به این نکته توجه داشت تا بینی زنانه نشود.

سوراخ هاي بيني در حالت نرمال در نماي نيم رخ حدود 2 تا4 ميلي متر ديده مي شود.

زاويه بين بيني و لب در اقايان حدود 90 تا 95 درجه ودر خانم ها  حدود 95 تا 100 -110 درجه است ونوک بيني در خانم ها کمي رو به بالا مي باشد.

جراحی بینی و مشخصات بيني نرمال وايده ال بعد ازعمل بینی

 

پرسش و پاسخ در مورد عمل بيني (رينو پلاستي)

آيا عمل جراحي رينوپلاستي خطر دارد؟

در مورد اين عمل تبليغات فراوان، چه بر له يا عليه آن مي‌شود اما حقيقت آن است كه اگر فردي كه جهت عمل كانديدا مي‌شود به خوبي معاينه شود و موارد احتمالي آن بررسي و تكنيك مناسب انتخاب گردد، اين عمل عارضه مهمي در پي نخواهد داشت. معهذا انجام نادرست عمل، انتخاب نامناسب بيمار، كوچك كردن زياده از حد بيني، تخريب ساختارهاي محافظتي بيني (همانند برداشتن بيش از حد غضروف و استخوان) مسلماً عوارض زيادي را در بر خواهد داشت.

سن مناسب براي جراحي پلاستيک بيني چقدر است?

معمـولاً سن مناسب جهت عمل جراحي بيني 17سالگي است ولي در صورت کامـل بودن رشد جسمي در سنين پايين تر مثل ??سالگي هم امکان پذير است وحتي مواردي که به علت تغيير شکل يا انحراف شديد تيغه بيني انسداد کامل ايجاد شده در سنيـــن پايين تر هم جراحي محدود با دقت در عدم آسيب به مراکز رشد غضروف واستخوان قابل انجام است.

چه کساني شرايط عمل زيبايي بيني را دارند؟

بطور کلي تمام کساني که از نظر قلب و ريه و ديگر اعضاي حياتي سالم هستند مي توانند تحت عمل جراحي بيني قرار گيرند.

چه عوارضي اين عمل ميتواند داشته باشد؟

معمولا عمل رينوپلاستي عارضه مهمي ندارد.اگر عمل به درستي و به دست جراح باسواد و باتجربه انجام شود اعمال طبيعي بيني حفظ شده و عارضه اي به جا نمي گزارد.

آيا اصلاح انحراف تيغه بيني (عمل سپتو پلاستي ) و يا برداشتن « پوليپ » باعث زيبا تر شدن بيني هم مي شود ؟

خير . انجام اين اقدامات تنها باعث بهبود تنفس از راه بيني مي شودو معمولا با تغيير شکل محسوسي در بيني همراه نيست. اگر شخص خواهان زيباتر شدن بيني هم هست ، علاوه بر موارد فوق بايد جراحي زيبائي هم براي وي انجام شود.

آيا در دوران قبل از عمل توصيه هاي تغذيه اي خاصي وجود دارد ؟

بلي . براي کاهش کبودي و خونريزي توصيه مي شوداز حداقل يک هفته قبل ، ميوه و سبزي تازه فراوان استفاده شود و مصرف آجيل و مغز تخمه ، فندق ، پسته و ... کاهش يابد ( بخاطر تاثير سوء در انعقاد خون ) . افراد کم خون بهتر است از 2 ماه قبل  گوشت قرمز ،عدس و اسفناج بيشتري مصرف کنند و يا براي رفع کم خوني قرص آهن مصرف کنند.

در مورد بيني‌هاي گوشتي و استخواني :

كلاً در عمل جراحي بيني، ما اسكلت بيني بين استخوان و غضروف را دستكاري يا كوچك مي‌كنيم اما به پوست بيني كاري نداريم. بدين معنا كه بعد از تغيير ساختار اسكلتي، پوست بايد به مروز زمان با اين اسكلت جديد تطابق كند. مثلاً در مواردي كه بيني را كوچك مي‌كنيم، پوست كم‌كم جمع مي‌شود، كه هرچه پوست نازك باشد اين اتفاق سريع‌تر و هرچه پوست ضخيم‌تر باشد ديرتر روي مي‌دهد و در مورد پوست‌هاي خيلي ضخيم اين مسأله ممكن است هرگز رخ ندهد. بدين خاطر براي پوست‌هاي نازك، اصطلاح استخواني و براي بيني‌هاي داراي پوست ضخيم، اصطلاح گوشتي به كار برده مي‌شود كه البته به خاطر ارتباط راحت‌تر با مخاطبان است وگرنه انواع و اقسام ضخامت‌هاي پوست، از بي‌نهايت نازك تا بي‌نهايت ضخيم وجود دارد

مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي بيني

1-در روز اول در تختخواب استراحت نماييد، سر حين خواب و استراحت  بالا باشد.

2-از روز دوم  به  بعد در طي روز موقعي که بيدار هستيد سعي کنيد بيشتر روي مبل بنشينيد و کمتر در حالت درازکش باشيد (در صورتي که ضعف نداريد) چون با دراز کشيدن  طولاني ، تورم  ناحيه سر وصورت بيشتر مي شود.

3-در صورت  وجود درد در ناحيه  بيني  به شماره منشي 09394731875  پيامک داده و موضوع  را اطلاع  دهيد.(احساس سنگيني خفيف در ناحيه بيني اشکالي ندارد )

4-گرفتگي بيني تا 2 هفته طبيعي  است ،روزي 5 بار در حالت نشسته بيني خود را با سرم  شستشو دهيد.(با سرنگ 10 سي سي سرم را کشيده  وبه هر سوراخ بيني 2 سرنگ  پر سرم وارد کنيد و از دهان يا حلق خارج نماييد) قطره  فنيل افرين هر 6 ساعت 4 قطره داخل  هر سوراخ بيني تا 4 روز بريزيد.

5-با پنبه  الکل  محل  بخيه  را روزي 2 بار تميز کنيد و سپس پماد موسپيروسين با گوش پاک کن  ناحيه بخيه هاي بيني و کمي داخل بيني بزنيد.

6-استفاده از يخ بر روي چشمها و گونه وييشاني در 48 ساعت اول در کاهش تورم و تغيير رنگ پوست موثر است(هر نيم ساعت 5 دقيقه يخ روي صورت ).در صورت ايجاد درد در ناحيه  خاص صورت  روي آن قسمت يخ استفاده نشود .هنگام  خواب يخ نياز نيست.

7-با دهان باز عطسه کنيد.

8-مي توانيد 24 ساعت بعد از عمل ،حمام برويد در صورت استفاده از ضد درد ،حتما بايد به شما در حمام گرفتن کمک شود تا زمين نخوريد،فقط گچ بيني آب نخورد و تنه ،صورت وموها را از پشت بشوييد.(کسي به شما در شستشو موها از پشت کمک کند)

9-در چند روز اول بعد از عمل ممکن است کمي ترشح از بيني خارج شود که بايد با دستمال پاک شود ولي نبايد به بيني دست زده شود.

10-هيچ وسيله اي را براي تميز کردن بيني داخل آن نکنيد.

11-بهتر است از غذاهاي سريع الهضم در 48-24  ساعت اول استفاده نماييد . غذاهايي که احتياج به جويدن طولاني مدت دارند را در يک هغته اول پس از عمل استفاده  ننماييد  محدوديت  ديگري  براي  غذا  نداريد.

12-از اعمالي که باعث حرکت شديد عضلات صورت مي شوند مانند گريه کردن،خنديدن  و صحبت کردن  زياد  در هفته  اول پرهيز نماييد.

13-دندان ها را به آرامي و با يک مسواک نرم،مسواک کنيد. از دستکاري لب بالا (براي جلوگيري از حرکت بيني )بپرهيزيد.

14-قسمت هايي از صورت  را که خارج از قسمتي است که چسب زده شده است را مي توانيد با پنبه مرطوب  تميز کنيد ولي چسبها نبايد خيس شوند.

15-در هفته اول بعد از عمل از لباسهايي که از عقب يا جلو باز مي شوند استفاده نماييد.

16-بعد از برداشتن  قالب بيني  توسط  پزشک ،مي توان از مواد آرايشي استفاده کرد مواد آرايشي شناخته شده اي  را که قبلا استفاده مي کرديد بکار بريد.

17-تا دو هفته  پس از عمل فين نکنيد ،مي توانيد ترشحات را بالا بکشيد تا وارد حلق شما شده و خارج شوند ولي نبايد فين کرد.

18-تا دو هفته پس از عمل از آسپرين  و بروفن (يا ترکيبات حاوي آنها) استفاده ننماييد.

19-از فعاليت شديد بدني پرهيز کنيد بيش از حد معمول استراحت  نماييد از فعاليت هاي ورزشي  و جنسي پرهيز کنيد ،راه رفتن سبک  را ميتوانيد  سه  روز بعد از عمل شروع نماييد ولي انجام  ورزشهاي ايروبيک ،کاهش وزن ،بلند کردن جسم سنگين  و ورزشهاي  کششي  بايد تا 6 هفته بعد از عمل به تاخير انداخته شوند.

20-حداقل بمدت 10-14 روز از مکالمه تلفني طولاني مدت و فعاليت اجتماعي شديد  پرهيز نماييد .

21-بمدت 2 ماه از شنا کردن بپرهيزيد.

22-بمدت 6 هفته  از مواجهه با نور آفتاب  يا وسايل برنزه کننده کاملا بپرهيزيد ،گرما باعث تورم بيني شما مي شوند  ونور آفتاب  مي تواند باعث تغيير رنگ پوست بيني شما شود.

23-بمدت 6-7 هفته از عينک طبي  آفتابي استفاده ننماييد، زيرا آنها روي بيني شما قرار ميگيرند ،ميتوانيد عينک را با چسب به پيشاني خود بچسبانيد تا روي بيني قرار نگيرد ، از لنزهاي تماسي مي توان 2-3 روز بعد از عمل استفاده نمود.

24-بيماران در صورت بروز مشکل  مي توانند به شماره منشي   09394731875  پيامک زده، پاسخ خود را دريافت کنند.

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

 

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی در دست جراحان ،مقداری متفاوت است .روش چسب بینی که در ذیل توضیح داده می شود برای رسیدن به یک بینی نرمال می باشد .در روش های رایج چسب زدن بینی که توسط بسیاری ازجراحان دیگر توصیه می شود، این اشکال وجود دارد که چسب اولی که زیر نوک بینی  زده میشود، به پره های بینی فشار اورده ،روی آن چین ایجاد می کند و نمای غیر طبیعی در ناحیه پره های بینی ایجاد می کند.

در روشی که اینجا توضیح داده می شود این اشکال وجود ندارد.

بعد از عمل هر يک روز در ميان مي توانيد به حمام برويد وبعد از خيس خوردن کامل چسب بيني ، ان را از روي يوست برداريد و با شاميو بچه يا صابون ملايم روی بيني خود را بشوييد . بعد از استحمام و خشک کردن بدين صورت چسب ميزنيد:

 

1- ابتدا يک چسب به ناحيه زير نوک بيني مي زنيد . زاويه چسسب زدن حدود 45 درجه نسبت به خط روي قوز(dorsum) بيني مي باشد ومستقيم موازي با ان نيست .

  نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

2- سيس يک چسب را از وسط (عرض) نصف مي کنيد وروي ناحيه نوک بيني مي زنيد .

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

3- مجددا يک چسب نيمه ديگر روي نوک بيني کمي بالاتر از چسب قبل مي زنيد .

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

4- سيس يک چسب کامل روي سطح بالاتر از نوک بيني مي زنيد . 

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

 

نکته :هيچ کدام از چسب ها را محکم نمي زنيد .

5-سِپس در ناحيه بالاتر از ان نيز چسب زدن را تکرار مي کنيد (بدون فشار).

چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

چسب زدن بینی بعد از عمل بینی