متخصص گوش حلق بینی / جراح پلاستیک بینی و صورت

عمل بینی "جراحی زیبایی بینی" وتاثیرآن بر روی ظاهرصورت وسلامتی افراد و فواید طبی آن

 

عمل بینی" جراحی زیبایی بینی "یا رینوپلاستی ((Rhinoplsty عملی است که در طی آن با ایجاد تغییر بر روی غضروف و استخوان بینی شکل ظاهری بینی تغییر می کند ونواقصی مثل قوز بینی ، افتادگی نوک بینی و پهنی  یا کجی ظاهری با جراحی بینی برطرف می شود .از آن جا که بینی در مرکز صورت است، عمل زیبایی بینی باعث تغییر نسبتا زیادی در زیبایی صورت وافزایش اعتماد به نفس افراد میشود.لذا جراحی پلاستیک بینی یکی از شایعترین های جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک صورت است.  

در صورت انجام عمل زیبایی بینی به همراه عمل انحراف بینی" که اصطلاحا سپتورینوپلاستی) ( septorhinoplastyنامیده می شود" باشد کجی و انحراف تیغه بینی از داخل نیز برطرف میشود وانسداد تنفسی و گرفتگی بینی ناشی ازانحراف سپتوم اصلاح می شود.دربعضی مواردی که تیغه بینی از داخل انحراف شدید دارد رفع مشکل تنفسی بینی با عمل سپتوپلاستی (اصلاح انحراف تیغه بینی به تنهایی بدون( عمل زیبایی بینی ) امکان پذیر نبوده ، و عمل زیبایی بینی به همراه ان باید انجام شود،چون درعمل سپتورینو پلاستی ساختار اسکلت غضروفی و استخوانی بینی کامل باز می شود و کجی داخلی تیغه بینی را بیشتر می توان اصلاح کرد. 

ممکن است گرفتگی راه تنفس بینی ناشی از انسداد دریچه های بینی باشد. در طی عمل زیبایی بینی این امکان وجود دارد که تنگی دریچه های بینی هم اصلاح شود که اصطلاحا ولووپلاستی((valvuplastyنامیده می شود.

گرفتگی بینی و انسداد راه تنفس بینی باعث کاهش اشباع اکسیژن خون شریانی می شود واین مساله در درازمدت باعث فشار بر قلب وریه و نارسایی قلبی تنفسی می شود لذا به بیمارانی که انحراف تیغه بینی و گرفتگی بینی دارند توصیه می شود که زودتر قبل از ایجاد عوارض ،نسبت به اصلاح ان وعمل بینی اقدام کنند.

سایرفواید عمل سپتورینوپلاستی که در بعضی بیماران ممکن است ایجاد شود :

_رفع مشکلاتی مانند آپنه خواب (قطع تنفس حین خواب) و خروپف

_برقرارکردن توازن و هماهنگی با سایر اعضای صورت

_رفع ترشحات و خلط ته حلق(PND(مخصوصا در بیمارانی که انحراف شدید تیغه بینی دارند

_رفع سردردهای ناشی از انحراف شدید سپتوم (تیغه بینی)

نکته : تعداد زیادی از بیمارانی که با شکایت از مشکل سینوزیت مراجعه میکنند در واقع اصلا سینوزیت ندارند و مشکلات سردرد و ترشحات پشت حلق آن ها درواقع  ناشی از انحراف شدید سپتوم (تیغه بینی )

است که در طی عمل سپتو رینو پلاستی می توان آن را اصلاح کرد.

نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی و ارتباط آن با فرم اولیه بینی :

در یک تقسیم بندی کلی،دو نوع بینی استخوانی وبینی گوشتی داریم.در بینی گوشتی پوست بینی ضخیم تر از حد معمول است. بینی های گوشتی با عمل جراحی زیایی بینی، نسبت به قبل عمل خوش فرم ترمیشوند اما نسبت به بینی های استخوانی کمتر باریک می شوند ودر نمای روبرو بعد از عمل(نسبت به بینی های استخوانی ) پهن تر به نظر می رسند.

========

تشخیص این که کدام بینی گوشتی است با معاینه وتوسط یک جراح بینی خوب مشخص می شود.یک بینی در ظاهر گوشتی ممکن است به نظر برسد درحالی که پهنی نوک بینی به خاطر بزرگ بودن غضروف های بینی بوده و با عمل به خوبی باریک شود.درنمونه بیمار عمل شده زیر ظاهرا بینی گوشتی است، درحالی که بیشتر غضروف های نوک بینی پهن بوده و با عمل، نوک بینی نسبتا خوب جمع شده است.

 

بهترین جراح بینی کیست ؟ برای انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی  به چه نکاتی باید توجه کرد؟

این سوالی است که به ذهن بسیاری از افراد که تصمیم به عمل پلاستیک بینی دارند میرسد.

بهترین کاراین است که برای رضایت از نتیجه عمل بینی به جراح بینی مراجعه کنید که از تجربه و علم او مطمئن هستید شما با انتخاب یک جراح بینی خوب می توانید با خیال راحت تری جراحی بینی خود را انجام دهید. نتیجه جراحی بینی و رضایت شما از عمل علاوه بر جراح بینی خوب به انتظارات شما وشناخت شما ازعمل زیبایی بینی نیزبستگی دارد.

شناخت شما ازمحدودیت های عمل زیبایی بینی و این که با عمل زیبایی بینی چه نواقصی را بهتر می توان اصلاح کرد وچه اشکالاتی کمتر اصلاح می شود در رضایت پس از عمل شما موثر است .

همان طور که گفته شد بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی کمتر باریک میشوند وبینی های استخوانی بعد از عمل قدری ظریف تر و تراشیده ترمی شوند.پس افراد با پوست ضخیم بینی باید قدری سطح توقع کمتری ازنتیجه عمل بینی داشته باشند. این نکته که ذکر شد در مورد نتیجه عمل تمام جراحانی که در تهران یا درسایر شهرستان ها مثل قزوین فعالیت دارند صدق می کند.

سعی کنید در جلسه مشاوره تمامی اهداف خود از انجام جراحی بینی را برای جراح بینی شرح دهید تا جراح امکان یا عدم امکان  ایجاد تغییرات مورد نظر شما را بیان کند .در این صورت با امکانات و محدودیت های جراحی زیبایی بینی بیشتر اشنا می شوید و درک و تصورمنطقی ترو واقعی ترنسبت به عمل بینی پیدا خواهید کرد و در نهایت رضایت شما از عمل بیشتر خواهد شد.

نکته مهم دیگر در انتخاب جراح زیبایی بینی خوب این است که جراح توجه ویژه ای به حفظ وباز سازی راه تنفس حین عمل داشته باشد که معمولا جراحان متخصص گوش وحلق و بینی از جمله دکترمجید نمازی فر تسلط خوبی بر اناتومی داخلی بینی و رفع اشکالات آن دارند.