متخصص گوش حلق بینی / جراح پلاستیک بینی و صورت

مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي بيني

1-در روز اول در تختخواب استراحت نماييد، سر حين خواب و استراحت  بالا باشد.

2-از روز دوم  به  بعد در طي روز موقعي که بيدار هستيد سعي کنيد بيشتر روي مبل بنشينيد و کمتر در حالت درازکش باشيد (در صورتي که ضعف نداريد) چون با دراز کشيدن  طولاني ، تورم  ناحيه سر وصورت بيشتر مي شود.

3-در صورت  وجود درد در ناحيه  بيني  به شماره منشي 09394731875  پيامک داده و موضوع  را اطلاع  دهيد.(احساس سنگيني خفيف در ناحيه بيني اشکالي ندارد )

4-گرفتگي بيني تا 2 هفته طبيعي  است ،روزي 5 بار در حالت نشسته بيني خود را با سرم  شستشو دهيد.(با سرنگ 10 سي سي سرم را کشيده  وبه هر سوراخ بيني 2 سرنگ  پر سرم وارد کنيد و از دهان يا حلق خارج نماييد) قطره  فنيل افرين هر 6 ساعت 4 قطره داخل  هر سوراخ بيني تا 4 روز بريزيد.

5-با پنبه  الکل  محل  بخيه  را روزي 2 بار تميز کنيد و سپس پماد موسپيروسين با گوش پاک کن  ناحيه بخيه هاي بيني و کمي داخل بيني بزنيد.

6-استفاده از يخ بر روي چشمها و گونه وييشاني در 48 ساعت اول در کاهش تورم و تغيير رنگ پوست موثر است(هر نيم ساعت 5 دقيقه يخ روي صورت ).در صورت ايجاد درد در ناحيه  خاص صورت  روي آن قسمت يخ استفاده نشود .هنگام  خواب يخ نياز نيست.

7-با دهان باز عطسه کنيد.

8-مي توانيد 24 ساعت بعد از عمل ،حمام برويد در صورت استفاده از ضد درد ،حتما بايد به شما در حمام گرفتن کمک شود تا زمين نخوريد،فقط گچ بيني آب نخورد و تنه ،صورت وموها را از پشت بشوييد.(کسي به شما در شستشو موها از پشت کمک کند)

9-در چند روز اول بعد از عمل ممکن است کمي ترشح از بيني خارج شود که بايد با دستمال پاک شود ولي نبايد به بيني دست زده شود.

10-هيچ وسيله اي را براي تميز کردن بيني داخل آن نکنيد.

11-بهتر است از غذاهاي سريع الهضم در 48-24  ساعت اول استفاده نماييد . غذاهايي که احتياج به جويدن طولاني مدت دارند را در يک هغته اول پس از عمل استفاده  ننماييد  محدوديت  ديگري  براي  غذا  نداريد.

12-از اعمالي که باعث حرکت شديد عضلات صورت مي شوند مانند گريه کردن،خنديدن  و صحبت کردن  زياد  در هفته  اول پرهيز نماييد.

13-دندان ها را به آرامي و با يک مسواک نرم،مسواک کنيد. از دستکاري لب بالا (براي جلوگيري از حرکت بيني )بپرهيزيد.

14-قسمت هايي از صورت  را که خارج از قسمتي است که چسب زده شده است را مي توانيد با پنبه مرطوب  تميز کنيد ولي چسبها نبايد خيس شوند.

15-در هفته اول بعد از عمل از لباسهايي که از عقب يا جلو باز مي شوند استفاده نماييد.

16-بعد از برداشتن  قالب بيني  توسط  پزشک ،مي توان از مواد آرايشي استفاده کرد مواد آرايشي شناخته شده اي  را که قبلا استفاده مي کرديد بکار بريد.

17-تا دو هفته  پس از عمل فين نکنيد ،مي توانيد ترشحات را بالا بکشيد تا وارد حلق شما شده و خارج شوند ولي نبايد فين کرد.

18-تا دو هفته پس از عمل از آسپرين  وداروهای مسکن به غیر از استامینوفن( مثل بروفن ، مفنامیک اسید ،ایندومتاسین، دیکلوفناک و... ) استفاده ننماييد.

19-از فعاليت شديد بدني پرهيز کنيد بيش از حد معمول استراحت  نماييد از فعاليت هاي ورزشي  و جنسي پرهيز کنيد ،راه رفتن سبک  را ميتوانيد  سه  روز بعد از عمل شروع نماييد ولي انجام  ورزشهاي ايروبيک ،کاهش وزن ،بلند کردن جسم سنگين  و ورزشهاي  کششي  بايد تا 6 هفته بعد از عمل به تاخير انداخته شوند.

20-حداقل بمدت 10-14 روز از مکالمه تلفني طولاني مدت و فعاليت اجتماعي شديد  پرهيز نماييد .

21-بمدت 2 ماه از شنا کردن بپرهيزيد.

22-بمدت 6 هفته  از مواجهه با نور آفتاب  يا وسايل برنزه کننده کاملا بپرهيزيد ،گرما باعث تورم بيني شما مي شوند  ونور آفتاب  مي تواند باعث تغيير رنگ پوست بيني شما شود.

23-بمدت 6-7 هفته از عينک طبي  آفتابي استفاده ننماييد، زيرا آنها روي بيني شما قرار ميگيرند ،ميتوانيد عينک را با چسب به پيشاني خود بچسبانيد تا روي بيني قرار نگيرد ، از لنزهاي تماسي مي توان 2-3 روز بعد از عمل استفاده نمود.

24-بيماران در صورت بروز مشکل  مي توانند به شماره منشي   09394731875  پيامک زده، پاسخ خود را دريافت کنند.

25_  در صورت بروز ورم یا کبودی ناحیه گونه یا صورت می توانید برای تسریع کاهش ان کرم DEMU  La  farrerr روزی دو بار به ناحیه ورم  یا کبودی صورت بزنید .این کرم را می توانید از داروخانه زیرین مطب (که بعد از ظهر ها باز است) ویا داروخانه دکتر شلویری واقع در بلوار شمالی خریداری کنید. کرم را تا نزدیکی چشم می توانید بزنید ومواظب باشید کرم وارد چشم نشود .در صورت ورود کرم به چشم ، سوزش ایجاد می شود.

26_ چسب بینی   3M  یا  Micro  باریک توصیه میشود بعد از برداشتن گچ استفاده شود.