متخصص گوش حلق بینی / جراح پلاستیک بینی و صورت

اندوسکوپی سینوس

 اندوسکوپی سینوس وبینی ونقش آن درتشخیص ودرمان بیماریهای بینی و سینوس:  

امروزه جراحی سینوزیت  به کمک آندوسکوپی بینی، به راحتی انجام می‌شود بدون این که برشی روی صورت یا دهان ایجاد شود. با كمك آندوسكوپ فقط ناحیه‏ای از بینی و سینوس كه درگیر بیماری هستند مورد عمل جراحی قرار گرفته و فقط دهانه سینوس باز تر می شود، بدین ترتیب از صدمه به بافت‏های سالم جلوگیری می شود. عمل آندوسکوپی سینوس در حال حاضر با حداقل نیاز به پانسمان بینی، درد خفیف و دوران بهبود کوتاه پس از عمل انجام می‌شود.

با انجام جراحی بینی وسینوس به روش اندوسکوپیک، ترشحات انباشته در سینوس‌ها‌ برداشته می شود وجریان هوا از طریق مجاری بینی  بهترمیشود.

جراحی آندوسکوپی سینوس‌ها برای درمان عفونت های سینوسی مکرر یا مزمن ، پولیپ بینی ، بهبود جریان هوا از طریق مجرای بینی وتقویت حس بویایی ناشی از انسداد مجرای بینی کار برد دارد و در بین روشهای جراحی سینوس بهترین گزینه است.

اگر که شما با مشکلاتی مانند سردردهای شدید سینوسی ، ترشحات پشت حلق مداوم چرکی ، پولییپ بینی و سختی تنفس از مسیر بینی مواجه هستید، جراحی اندوسکوپی سینوس بینی ممکن است انتخاب مناسب برای درمان باشد. با این حال تشخیص و انتخاب درمان نیاز به معاینه توسط جراح گوش و حلق و بینی  دارد.

آمادگی قبل از عمل جراحی اندوسکوپی سینوس :

قبل از عمل از مصرف داروهایی که منجر به خونریزی می شوند مانند  آسپرین وداروهای مسکن دیگری مثل بروفن ، مفنامیک اسید ، ایندومتاسین ، دیکلوفناک ، ایبوپروفن خودداری کنند.

درصورت نیاز به مسکن ،استامینوفن ساده یا کدئین دار توصیه می شود.

همچنین بعضی ویتامین‌ها، داروهای گیاهی و ادویه‌ها مثل ویتامین E، سیر، ژینکو و جینسینگ هم احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد.

مصرف دخانیات روند بهبودی را به تاخیر می اندازد. به همین خاطر، افراد سیگاری باید ازمصرف سیگار سه تا چهار هفته قبل از جراحی خودداری کنند.

روش جراحی آندوسکوپی سینوس:

جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراح برای انجام این عمل بینی از یک لوله نازک به نام آندوسکوپ که یک دوربین کوچک و یک لامپ در انتهای آن تعبیه شده است، استفاده می‌کند و یک تصویر با کیفیت و بزرگنمایی مطلوب از بافت سینوس‌ها تولید می‌کند. سپس به کمک ان  پولیپ‌های بینی برداشته می شود ،دهانه سینوس های بینی باز می شود ، ترشحات داخل سینوسها و یا بافت های پاتولوژیک داخل سینوس ها خارج می شوند.عمل جراحی زیبایی بینی را می توان همزمان با اندوسکوپی سینوس انجام داد.در صورت انجام همزمان عمل زیبایی بینی زمان عمل بیشتر می شود.

همچنین در صورت نیاز،انحراف تیغه میانی بینی یا سپتوم هم اصلاح شده و اندازه شاخک‌های بینی (توربینات‌ها) هم کوچکتر می‌شود. در جراحی آندوسکوپی سینوس‌ها هیچ برشی بر روی پوست صورت و بینی انجام نمی شود، زیرا این عمل به طور کامل از داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌شود.‌

مراقبت‌های بعد ازعمل جراحی آندوسکوپی سینوس:

1_بینی را مرطوب نگه دارید: از مرطوب کننده استفاده کنید (به ویژه در اتاق خواب به منظور مرطوب نگه داشتن هوای اتاق ) ، زیاد آب بنوشید، و با سرم شستشو بینی خود را روزی پنج  بار شستشو دهید.

 2_از مصرف نوشیدنی‌های خشک کننده مخاط از جمله الکل و کافئین خودداری کنید،

 3_سیگار نکشید چون سیگار باعث خشک شدن لایه مخاطی سینوس‌ها می‌شود و ترمیم مخاط بینی را به تاخیر می اندازد.

5_از ذرات حساسیت‌زا (آلرژیک) اجتناب کنید:به طور مثال در فصل بهار در معرض دانه گرده گیاهان قرار نگیرید و در فصل شیوع آلرژی‌ ها همیشه دستگاه تهویه را در محیط خود روشن نگه دارید.

6_بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس دراغلب اوقات ، گرفتگی و ترشح خونی از بینی مشاهده می شود، اما معمولا دو تا سه هفته بعد از جراحی، تنفس فرد به حالت طبیعی برمی گردد وترشحات بینی برطرف  می شوند.

7_به مدت چند روز پس از عمل جراحی اندوسکوپی سینوس از فعالیت‌هایی مانند فین کردن، ورزش سنگین ، خم شدن رو به جلووبلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایید. معمولا یک تا دو هفته بعد از جراحی، بیمار قادر به انجام فعالیت های معمول خود خواخد بود.

8_بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس، احساس درد خفیف و فشار در ناحیه بینی و سینوس ها طبیعی است، برای تسکین آن می توانید از استامینوفن استفاده کنید. اما تا دو هفته بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس،آسپیرین و داروهای مسکن دیگر مانند ادویل، دیکلوفناک ،بروفن  نباید استفاده شوند  زیرا احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

9_تا دو هفته بعد از جراحی اندوسکوپی سینس ،اسپری های بینی استروئیدی که پیش از جراحی استفاده می شدند، نباید استفاده شوند.

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس:

در جراحی آندوسکوپی بینی وسینوس از ان جا که پوست برش داده نمی‌شود و تمام جراحی از راه سوراخ‌های بینی انجام می‌شود مزایایی به شرح زیر وجود دارد:

درد کمتر

نداشتن اسکارپوستی

خونریزی کمتر

نیاز کمتر به پانسمان و استفاده از تامپون بینی پس از جراحی آندوسکوپی سینوس

دوران بهبود سریع‌تراست

میزان موفقیت بالاتراست

دسترسی بیشتر به تمامی سینوس های بینی و امکان اصلاح بیشتر مشکلات انها