متخصص گوش حلق بینی / جراح پلاستیک بینی و صورت

عمل بلفاروپلاستی (جراحي زيبايی پلک)

با جراحي زيبايي پلک چشمان زيبا داشته باشيد!

از نظر زيباشناسي چشم ها مهمترين جزو صورت هستند. چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعکس کننده حالات هيجاني و خلقي وي هستند. متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از ساير اجزاي بدن ، علائم پيري را نشان مي دهند. به دليل همين حساسيت ، هر روز افراد بسياري با استفاده از جراحي زيبايي پلک چشم ، اعتماد به نفس بيشتري پيدا کرده و از زندگي خود لذت بيشتري مي برند.

عمل جراحي پلاستيک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستي ناميده مي شود، براي برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگي پلک و برداشتن پوست اضافي آنها طراحي شده است .

البته پف پلک ها هميشه ناشي از افزايش سن نيست ، بلکه در مواردي پف پلک ها يکي از علائم بيماري هاي متابوليکي مثل کم کاري يا پرکاري تيروئيد است. بديهي است در چنين حالتي به جاي اصلاح پف پلک با جراحي زيبايي، بايد بيماري متابوليکي را درمان کرد.

تاثير افزايش سن برروي پلک بالا و پايين، مختصري با يکديگر متفاوت است . در پلک بالا اين تاثير معمولا به شکل افزايش تدريجي مقدار پوست پلک، خود را نشان مي دهد.در مواردي اين افزايش پوست به قدري زياد است که ميدان ديد فرد را نيز محدود مي کند، اما تظاهر افزايش سن در پلک پايين معمولا به شکل پف پلک وچين هاي ظريف و  بيرون زدگي کيسه هاي چربي بروز مي کند.

 

يکي از روش هاي برداشتن پلک مزاحم انجام بلفاروپلاستي (جراحي زيبايي پلک)است.

دراين ببمارعمل جراحي پلک بالا و عمل زيبايي بيني همزمان انجام شده است:

 

اگر چين و چروک پلک بالا زياد باشد ، پوست اضافه برروي مژه ها مي افتد و ميدان ديد محيطي فرد را محدود مي کند. قسمت بالايي و خارجي ميدان ديد بيشتر از ساير قسمت ها تحت تاثير قرار مي گيرد . اين محدوديت ديد ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگي مزاحمت ايجاد کند. بديهي است که انجام بلفاروپلاستي "جراحي زيبايي پلک" در چنين فردي، علاوه براينکه وضعيت چشم ها و پلک هاي وي را زيباتر مي کند، محدوديت ميدان بينايي وي رانيز برطرف مي کند.

در اکثرنژادها پلک بالا داراي يک چنين عرضي است، اما در بعضي از نژادها مثل نژاد زرد، اين چين وجود ندارد و يک پلک اضافه روي پلک اصلي آنها را گرفته است. با عمل بلفاروپلاستي يا جراحي زيبايي پلک مي توان پلک اين افراد را نيز اصلاح و چين طبيعي پلک را براي آنها ايجاد کرد.

تکنيک عمل بلفاروپلاستي (جراحي زيبايي پلک)

روش هاي بيهوشي جراحي زيبايي پلک

عمل بلفاروپلاستي يا جراحي زيبايي پلک با 3 روش بي حسي موضعي، نيمه بيهوشي و بيهوشي کامل قابل انجام است.

 بي حسي موضعي مثل حالتي است که در دندانپزشکي استفاده مي شود. در اين روش ماده بي حس کننده ليدوکايين فقط در محل عمل که در اينجا اطراف پلک  است، تزريق مي شود. بديهي است که با اين کار، پلک بي حس مي شود و بيمار در حين جراحي زيبايي پلک دردي را متوجه نخواهد بود، اما داروي تزريقي در جراحي زيبايي فقط درد را از بين برده است، ولي اضطراب بيمار به قوت خود باقي است.

 در جراحي زيبايي پلک به روش نيمه بيهوشي ، علاوه براينکه اطراف پلک توسط جراح بي حس مي شود، متخصص بيهوشي نيز از طريق رگ، داروهاي ضددرد و ضد اضطراب را به بيمار تزريق مي کند. اين داروها بيمار را به خواب عميق و خوشايندي مي برند.

 در روش بيهوشي کامل ، بيمار کاملا بيهوش است.

عمل جراحي زيبايي پلک:

عمل جراحي زيبايي پلک بالا: برش درست روي چين طبيعي پلک داده مي شود لذا احتمال اينکه بعد از جراحي زيبايي پلک چشم جاي برش روي پلک ها  بماند، فوق العاده کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زير پوستي در صورت لزوم کيسه هاي چربي نيز برداشته شده و محل برش با نخ بسيار نازک دوخته مي شود.

 بعد از جراحي زيبايي پلک چشم ممکن است اطراف چشم قدري متورم و کبود شود. در عمل جراحي زيبايي پلک خشکي چشم نيز معمول است که براي برطرف کردن آن مي توانيد از قطره اشک مصنوعي استفاده کنيد . تورم و کبودي اوليه در عرض يکي دو هفته برطرف مي شود اما چند ماه طول مي کشد تا نتيجه نهايي عمل جراحي زيبايي پلک ظاهر شود. محل برش جراحي پلک به تدريج کم رنگ مي شود و ممکن است تا يک سال به طول بينجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتيجه عمل زيبايي پلک چشم دائمي است. با اين وجود زمان در حال گذر است و بديهي است که گذشت زمان مي تواند بر روي تمام بدن از جمله بر روي پلک هاي عمل شده نيز تاثير بگذارد.

 

دو هفته قبل از عمل جراحي پلک از دارو هايي مثل آسپيرين، بروفن ،ايندومتاسين، پيروکسيکام و مفناميک اسيد استفاده نکنيد و چنانچه به هر دليلي به مسکن نياز داشتيد فقط از استامينوفن ساده يا کود ئينه استفاده کنيد.

قبل از ورود به اتاق عمل آرايش چهره خود را کاملا پاک کنيد.

بعد از عمل جراحي زيبايي پلک برروي چشمان شما پانسماني نخواهيم گذاشت و چشمان تان باز خواهد بود.

معمولا پماد آنتي بيوتيک چشمي جهت ماليدن روي بخيه ها براي شما تجويز مي شود.

بعد از جراحي زيبايي پلک به مدت 3 روز قطره اشک مصنوعي استفاده کنيد.

جهت شستشوي چشم ها در 2 روز اول پس از جراحي پلک از سرم فيزيولوژيک استفاده کنيد. اما بعد از 2 روز ميتوانيد از آب جوشيده سرد شده نيز استفاده کنيد.

آنتي بيوتيک تجويزي را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتبا مصرف کنيد.

تا 48 ساعت بعد از جراحي زيبايي پلک از کمپرس سرد استفاده کنيد. بدين منظور مي توانيد چند تکه کوچک يخ را در يک کيسه فريزر ريخته درآن را بسته و کيسه را روي صورت خود قرار دهيد يا مي توانيد بسته هاي مخصوص کمپرس سرد که حاوي ژل است را، از داروخانه خريداري کرده، آن را در فريزر قرار دهيد تا منجمد شود وسپس آن را برروي صورت قرار دهيد.

بعد از عمل کمتر دراز بکشيد و هنگام دراز کشيدن نيز بهتر است زير سر شما کمي بلند تر باشد تا شيب بدن تان بيشتر شود. اين کار باعث مي شود کبودي و تورم شما به حداقل برسد.

اگر در عرض يکي دوروز بعد از عمل زيبايي پلک دچار چشم درد يا افت بينايي شديد به سرعت با پزشک جراح خودتان تماس بگيريد.

قبل از مراجعه به بيمارستان استحمام كامل انجام دهيد و از به كار بردن هرگونه زيور آلات خودداري كنيد. در دو روز اول پس از عمل زيبايي پلك کبودي و تورم افزايش مي يابد و بعدا طي يک تا دو هفته به تدريج و خود به خود رفع خواهد شد .

در يک تا دو روز اول پس از عمل زيبايي پلك ممکن است چند قطره خون از محل بخيه ها خارج شود که طبيعي بوده و جاي نگراني ندارد.

در چند روز اول پس از عمل پلك احتمال تاري ديد خفيف وجود دارد که طبيعي مي باشد و نگران نباشيد

تا دو هفته پس از عمل زيبايي پلك از به کار بردن مواد آرايشي بر روي محلهاي عمل خودداري نمائيد

بسته شدن ناکامل پلک ها در چند هفته اول پس از عمل زيبايي پلك، معمول مي باشد در اين موارد، قبل از خواب از پماد چشمي استفاده نمائيد

در کساني که پيش از جراحي زيبايي عدم تقارن شديد پلک ها وجود دارد پس از عمل نيز درجاتي از عدم تقارن خفيف ممکن است باقي بماند .

عمل بلفاروپلاستي يا جراحي زيبايي پلک نمي تواند سبب بالا کشيدن ابرو يا درشت شدن چشم ها شود.

در صورتيکه هر گونه دارويي مصرف مي نمائيد يا بيماريهاي جسمي يا روحي داريد و يا سابقه جراحي يا ابتلا به هپاتيت(يرقان)يا HIVداريد به جراح اطلاع دهيد . در صورت وجود اعتياد به مواد مخدر اطلاع دهيد.

در روزهاي اول پس از عمل زيبايي پلك، پلک شما ممکن است منظره مطلوبي نداشته باشد ولي نگران نباشيد در طي چند هفته و با فروکش کردن تورم منظره نهايي پلک مشخص مي شود بنابر اين در روزهاي اول پس از جراحي زيبايي پلک چشم ، سعي نکنيد نتيجه عمل را ارزيابي کنيد.